Fotografovanie novorodeniatok:

Narodenie dieťatka je magickým momentom, na ktorý sa nezabúda!

Krásne, prekvapivé, veľkolepé i nezabudnuteľné. Aj takéto momenty sú súčasťou nášho každodenného života. Jedným z takýchto momentov je určite aj príchod nového života na svet. Okamih, ktorý zmení život mamičky i otecka. Svadbu vnímame ako jeden z najdôležitejších dní vo svojich životoch. Ide o výnimočný deň dvoch ľudí. Presne takým momentom je aj narodenie dieťatka, kedy sa so zamilovanej dvojice stáva šťastná rodinka. Novorodenecké fotografie sa stávajú v poslednej dobe trendom, ktorý má svoje kúzlo a opodstatnenie. Veď práve toto je láska, ktorá je silnejšia, než ktorákoľvek iná.

 

Sila okamihu a nezabudnuteľná spomienka

Prirodzene, ide o okamih, ktorý je jedinečný a v živote neopakovateľný. Zachytiť prvý krásny moment novonarodeného dieťatka si zaslúži profesionálny prístup. Od prvotného okamihu, kedy vaše dieťatko vníma svet, od prvého kontaktu s vašimi dlaňami, prvý plač či úsmev. Váš svet sa mení. A práve kúzlo fotografie dokáže čas zastaviť. Pri pohľade na fotografiu vás dokáže vždy vrátiť v čase. To je ten pravý dôvod, prečo fotografovať novorodeniatka. Ďalším a podstatným elementom je práve spomienka. Spomienka, ktorá nikdy z vašej hlavy nezmizne, no a mať ju na fotografii je ešte o to krajšie.

 

Ste toho súčasťou

Fotografovanie novorodencov neznamená iba položiť dieťatko na perinku a čakať, kým sa začne niečo diať. Rozhodne nie. Práve vy ste tí, ktorí sa rozhodujú, ako tieto vzácne okamihy budú vyzerať v konečnom výsledku. Súčasťou záberu môžete byť aj vy! Moment, ako držíte novorodeniatko v náručí, držíte ho za ručičku, bozkávate na čelo alebo ležíte vedľa seba je skutočne čarovným. Puto a emócie, ktoré vznikajú cítiť z každého jedného záberu. Naše deti nám v tomto období rastú pred očami týždeň, čo týždeň a premeškať takéto chvíle by bola naozaj škoda.

 

Trpezlivosť a individuálny prístup

Profesionálne fotografovanie novorodencov si vyžaduje rovnako profesionálnu prácu, trpezlivosť a individuálny prístup. Vášeň a nadšenie pre fotografovanie týchto malých „zázrakov“ musí mať fotograf v krvi. Bábätká sa totiž často hmýria, plačú alebo sa im niečo jednoducho nepozdáva a o to náročnejšie fotenie je. Takéto fotenie môže byť preto časovo i mentálne pomerne náročné. Preto je nutné, aby nič nebolo uponáhľané. Dokonalé zábery si vyžadujú zníženie hladiny stresu a obrnenie sa trpezlivosťou. Iba tak zachytíte autentické a vzrušujúce zábery, ktoré vám po zvyšok života budú pripomínať tento magický okamih.

Ideálny vek pre fotenie novorodenca

Profesionálne fotografovanie nemá špeciálne vymedzený vek, kedy je možno novorodeniatko fotografovať. No najlepšie časové ohraničenie je do dvoch týždňov. Vtedy novorodeniatko prespí väčšinu času, čím je práca s nim jednoduchšia.

V tomto období bábätko rastie ako z vody a prechádza mnohými zmenami. To je práve dôvod na to, aby sa tieto okamihy stali pamätnými.

 

Prostredie a komfort sú veľmi dôležité

Pri fotografovaní malých novorodencov je dôležité aj prostredie v akom sa fotografovanie vykonáva. Ak ide o profesionálneho fotografa, ateliér je skvelou možnosťou. Rovnako tak  fotenie bábätka priamo u vás doma je skvelou alternatívou. V tak nízkom veku totiž novorodencom nerobia prudké zmeny príliš dobre. Je to však individuálne. Ideálne podmienky a vhodné prostredie pôsobí na bábätko upokojujúco. Počas fotenia takisto treba nájsť polohy, v ktorých sa novorodeniatko bude cítiť komfortne. Vo fantázii sa medze nekladú, no netreba to preháňať.

 

Skúsenosti profesionála

Toto všetko však profesionálny fotograf ovláda, respektíve mal by. Skúsenosti, výsledky a spokojnosť klientov sú najlepšou vizitkou fotografa. Fantázia, kreativita a zároveň usmernenie od profesionálneho fotografa sú základom úspechu, aby boli spokojní rodičia a predovšetkým, aby sa počas fotenia cítilo komfortne aj bábätko. V tejto kombinácii vznikajú tie najkrajšie zábery, ktoré budú nezabudnuteľným artiklom vášho rodinného fotoalbumu.

 

 

Profesionálne fotenie tehotných alebo fotenie dva v jednom

Tehotenstvo a ešte lepšie povedané tehotné mamičky sú stelesnením krásy a jemnosti. I keď tie, čo majú tehotenstvo za sebou, si možno vybavia práve chvíle, kedy to tak úplne nevyzeralo, vedzte, že je to tak. Tehotenstvo je v živote každej ženy obdobím, ktoré je jedinečné. Nastávajúca mamička je v očakávaní, plná radosti, eufórie a tej zvláštnej neopísateľnej nervozity. Ak vám ale niekto čo i len raz povedal, že tehotenstvo vám pristane, tehotenské fotografovanie je jednou z možností ako to zachytiť.

Ideálny čas na fotenie

Najlepšie obdobie je okolo 30. až 33. týždňa tehotenstva, kedy je už bruško značne viditeľné, no zároveň nie je až príliš veľké. Ešte lepšie však je fotenie, ak sa na to budúca mamička cíti. Ak sa totiž tehotná žena cíti krásna a príťažlivá, fotenie má okamžite iný nádych a emóciu. Veď predsa to budete hlavne vy, kto sa bude na fotky pozerať a vracať sa k nim aj po desiatkach rokov.

Exteriér – interiér

Opäť je táto voľba len a len na vás a na tom, ako sa osobne cítite. Fotenie v prírode pod zakvitnutím stromom či v parku na lavičke má svoje čaro. Pochopiteľne však nie vždy sa na takéto fotenie musí tehotná žena cítiť. Ateliér je teda logickou voľbou. Aj tu si totiž fotograf môže dovoliť vyťažiť maximum. Zachytenie detailov, ktoré zvýraznia vaše emócie a vytvoria príbeh.

Interiér umožňuje aj fotenie intímnejšieho charakteru. Napríklad fotenie v spodnej bielizni, nočnej košeli alebo v obyčajnej saténovej plachte alebo jemnom svetríku (tehotenský boudoir), kedy je bruško zachytené detailom. Oblečenia sa ale nebojte, tehotným ženám pristane všetko od obtiahnutého trička až po padavé šaty po kolená. Množstvo mamičiek je na konci fotenia prekvapených, ako dokáže niečo tak obyčajné vyznieť tak krásne. Fotenie tehotných je čarovným okamihom, ako zázrak, ktorý nosíte pod srdcom.

Spontánnosť a prirodzenosť

Fotenie tehotných musí, alebo by malo prebiehať bez stresu a nepokoja. Fotenie by malo byť spontánne a nenútené. Fotograf na mamičku rozhodne nesmie tlačiť a stavať ju do situácií, kedy by sa cítila nepohodlne alebo neisto. Prirodzenosť je v tomto smere najlepším riešením.

K spontánnosti a prirodzenosti prispeje práve rozprávanie a spoznávanie sa, budovanie dôvery so samotným fotografom. Pre niektoré mamičky je dobre, ak je súčasťou fotenia aj sám partner, otecko. Ktorý je nielenže psychickou oporou, ale takisto súčasťou tohto príbehuplného vzrušenia.

Zbavte sa hanblivosti

Drobnou radou pre tehotné ženy pred fotením je, aby zabudli na akýkoľvek stres z fotoobjektívu. Tehotenské fotenie je niečo, čo je pre vás rozhodne nové, no zároveň výnimočné. Pokojne pred fotením navštívte salón krásy, doprajte si relax v podobe masáže tváre, vizáže, alebo si dajte spraviť účes. Vedzte, že akýmkoľvek spôsobom zdôrazníte svoju krásu, len zvýrazníte vašu radosť a lásku, ktorú prechovávate k tomu malému človiečiku vo vás.

 

 

Fotografovanie detí dobrodružstvom

Určite sa drahí rodičia zhodneme, že fotky z detstva sú najcennejším pokladom, na ktorý sa dokážeme s úsmevom pozerať aj po desiatkach rokov. Predovšetkým pre rodičov je zachytenie tohto obdobia života spomienkou, ktorá vyvolá slzy, smiech, radosť a sériu ďalších a ďalších spomienok. Fotenie detí je teda niečo, k čomu musí mať aj fotograf vášeň a cit. Predsa len fotografovanie detí je dobrodružstvom, na ktoré sa nezabúda.

V akom veku fotiť deti?

Častá otázka. Pravda je taká, že zrejme neexistuje ideálny alebo nevhodný vek. Od novorodeniatok, čo je sám o sebe špeciálny moment, až po prvé znaky puberty a pokojne aj neskôr. Ak sa na to pozrieme cez čísla prvé dva či tri týždne po narodení sú vyhradené pre fotografovanie novorodeniatok. Fotenie vývoja dieťaťa začína od troch až štyroch mesiacova pokračovať môže až do puberty. Určite je úžasné, ak je dieťa zachytené v rôznom vekovom rozmedzí. Pravidelné fotenie vašich detí vám zaručí, že aj po desiatkach rokov budete mať na čo spomínať.

Zaujímavé prostredie

Fotografovanie detí je možné ako v interiéri, tak i v exteriéri. Park, rozkvitnutá záhrada, ihrisko, lesík alebo polia s úrodou. Všetko závisí od veku dieťaťa a počasia. Samozrejme, fotky v ateliéri majú takisto svoje špecifikum. Prirodzenosť a jednoduchosť je častokrát nad prehnaný dekor. To sa týka aj svetla, ktoré je pri týchto fotkách najlepšie prirodzené. V rámci ozdobnosti nič nepokazí vhodná rekvizita, ktorá určitým spôsobom prispeje k atmosfére. Oblečenie je individuálnou voľbou a záleží od prostredia či témy fotografie.

Pochopiteľne, všetko je na individuálnej dohodea profesionálny fotograf sa postará o vašu spokojnosť za akýchkoľvek okolností. Profesionálne fotenie detí je skutočne tou správnou voľbou.

Výnimočnosť

Každé dieťa so sebou prináša niečo vlastné, niečo, čím je výnimočné. Aj preto je fotografovanie detí skutočným dobrodružstvom. Občas si to vyžaduje dávku trpezlivosti, no práve trpezlivosť zabezpečí, že vznikne niečo výnimočné.

Detská fotografia so sebou prináša niečo osobité. Preto je aj pre mňa ako fotografa dôležité zachytiť dieťa v širokej škále nálad. Od hanblivého úsmevu a nepokoja až po žiarivé a usmievajúce dieťatko. Každá jedna fotografia má zobrazovať charakterovú črtu konkrétneho dieťaťa. Niekedy si to vyžaduje viac záberov, ako by ste čakali, no to je práve to, čo umožní zdôrazniť výnimočnosť.

Čím skôr, tým viac spomienok

Na záver snáď už len toľko, že fotografovanie detí je aj pre fotografa niečo špeciálne. Aj on si totiž uvedomuje, že o pár rokov tieto spomienky budú pre vašedieťa darom. Krásny čas bez starostí, kedy bol život hrou a ktorý sa už viac nezopakuje, máte možnosť zvečniť pre svoje deti aj vy. Čím skôr s fotením začnete, tým živšie spomienky na tieto okamihy budete mať.